^ Back to Top

Gmina Czermin

Breń Osuchowski, Czermin, Dąbrówka Osuchowska, Łysaków, Otałęż, Szafranów, Trzciana, Wola Otałęska, Ziempniów.

Święto Konstytucji 3 Maja 2020

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Gminy Czermin !

3 dzień maja to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Co roku świętujemy wtedy uchwalenie Konstytucji 3 Maja, które miało miejsce w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga po amerykańskiej. Pragnę jednak przypomnieć, że obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i Sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce; zastąpiono je obchodami święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. 

W polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania. Dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem.

Co roku organizowaliśmy na terenie naszej Gminy barwne obchody i defiladę.

W tym roku święta majowe, narodowe święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi, będą obchodzone, ale zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii w związku z tym świętowanie odbędzie się według nieco innego scenariusza.

4 maja w Kościele Parafialnym p.w. św. Klemensa w Czerminie o godz. 18 weźmiemy udział w mszy świętej za ojczyznę. Strażacy obchodzą święto swojego patrona - św. Floriana, w związku z tym msza święta będzie odprawiana również w ich intencji.

Niestety z powodu pandemii w nabożeństwie będzie mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób do 25.

Nie będzie natomiast zwyczajowych uroczystości na Placu Amfiteatralnym w Czerminie podczas których miałem dotąd wystąpienie z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Życzę Państwu zdrowia w tym trudnym dla nas czasie i miłego, spokojnego świętowania !

Sławomir Sidur

Wójt Gminy Czermin